מהי עלותה של מערכת סולארית?

חשמל סולארי הוא דרך מרתקת ומתקדמת להפקת חשמל באמצעות ניצול קרינת השמש, זהו מקור בר קיימא – מתחדש, נקי מפליטות מזהמים וכזה שבהחלט יכול להיות חלק מהותי מתמהיל האנרגיה הגלובלי בעתיד.

כבר היום התחום הסולארי מקבל כותרות והדים תקשורתיים רבים, למרות שבפועל היקפי הייצור הסולאריים עדיין לא מדגדגים את החשמל המיוצר מדלקים פוסיליים.

בישראל, המדינה ניסתה ומנסה כיום לעודד את הקמתן של מערכות סולאריות לייצור חשמל, ביתיות, מסחריות קטנות וגם תחנות כוח גדולות (מה שעוד לא יצא לפועל), זאת באמצעות מתן תמריצים והטבות. עלות מערכת סולארית היא כמובן מרכיב מהותי בכדאיות ההשקעה, רלבנטי לכל מערכת.

ראשית, חשוב לציין ולהבין כי עלות מערכת סולארית אינה משהו שניתן לענות עליו בכללים ברורים ובמספרים מדויקים עבור כל סוג של מערכת.

ראו גם:

מיסוי מערכות סולאריות

יש משתנים רבים המשפיעים על העלות, משתנים שחייבים לקחת בחשבון בתהליך תכנון מקצועי וכמובן שבהתקנה. כמו כן, כמובן שיש הבדל בין מערכת פוטו-וולטאית (פאנלים) לבין מערכת תרמו סולארית שהיא כבר משהו ענק-  אנו נתמקד כמובן במערכות פוטו-וולטאיות שהן הרלבנטיות לפרטיים ולמרבית המקרים.

צניחה בעלויות המערכות הסולאריות

עד לפני לא הרבה שנים (ברמה של 5 שנים ואף נמוך מכך), עלות מערכת סולארית הייתה גבוהה מאוד ויכלה לעבור את רף 100,000 ש"ח עבור מערכת ביתית קטנה. העלויות הגבוהות היו בעיקר תוצאה של עלות הפאנלים הסולאריים (פוטו-וולטאיים) לצד מיעוט שחקנים בשוק המקומי ועלויות גבוהות יחסית של יתר מרכיבי המערכת.

הודות לפיתוחים טכנולוגיים בתחום הסולארי ובעיקר הודות לכניסת יצרניות סיניות לתחום – כולל פתיחת מפעלים רבים בסין לייצור פאנלים והעברת קווי ייצור לש יצרניות מערביות לסין – דבר אשר הוריד את מחירי הפאנלים בצורה משמעותית.

בנוסף רכיבים אחרים המערכת הסולארית גם חוו ירידות מחירים מסוימות ונכנסו שפע של חברות סולאריות מתקינות לשוק המקומי הקטן שלנו.

לכן היום, באופן כללי, עלות מערכת סולארית היא נמוכה משמעותית לעומת שנים עברו, מערכת ביתית קטנה למשל יכולה לעלות כמה עשרות אלפי שקלים.

כמובן שהייתה גם ירידה בתעריפים המובטחים של המדינה לחשמל סולארי מיוצר, כך שיש להתחשב בכל הגורמים מבחינת כדאיות הפרויקט.

מה משפיע על עלות מערכת סולארית

  • הספק מותקן: גודל המערכת משפיע כמובן מהותית על עלות מערכת סולארית – ככל שהמערכת צריכה לייצר יותר חשמל, היא צריכה להיות בעלת יותר פאנלים סולאריים וכך תהיה יקרה יותר. גודל המערכת נמדד בהספק מותקן (Kwp), כאשר מערכת ביתית תהיה בהספק של 4-15 קילו-וואט ברוב המקרים ומערכות עסקיות קטנות יהיו בהספק של עד 50 קילו-וואט. המחיר נמדד בקילו-וואט וכל אחד כזה עולה כמה אלפי שקלים מבחינת הפאנלים הדרושים.
  • סוג הפאנלים: היום ישנם סוגים שונים של פאנלים סולאריים פוטו-וולטאיים, החל מפשוטים וזולים יחסית אך בעלי נצילות נמוכה (מייצרים מעט חשמל לכמות אנרגיית השמש) של 12%-15%, דרך פאנלים איכותיים יותר עם נצילות מעט יותר גבוהה ועד פאנלים חדשניים ויקרים המציעים נצילות גבוהה של עשרות אחוזים (פחות זמינים). גם ארץ הייצור משפיעה על עלות מערכת סולארית, כאשר פאנלים סיניים הם הכי זולים ואירופיים/אמריקאיים הכי יקרים.
  • יתר רכיבי המערכת: בהתאם לגודל המערכת, עלות מערכת סולארית נקבעת עפ"י רכיבים הכרחיים אחרים – ממיר מתח, מצברים או ללא מצברים, חיווטים, מערכות בקרה וניטור וכן הלאה.
  • התקנה: מעבר לרכיבים הפיזיים, עלות מערכת סולארית נקבעת גם בהתאם לעלות ההתקנה – נתון זה משתנה מאוד מחברה לחברה, בין מיקומים שונים בארץ ובהתאם לתנאי השטח בכל נכס.
  • תפעול ותחזוקה: הכוונה היא בעיקר לניקוי המערכת (אפשר לבד במערכת ביתית), תחזוקה שוטפת ותיקון תקלות (נדירות יחסית).

באופן כללי, עלות מערכת סולארית ביתית רגילה  היא פחות מ-100,000 ש"ח, וככל שעולים בהספק כך העלויות עולות.