סונול מייצרת חשמל סולארי

חברת סונול נחשבת לאחת הבולטות בישראל בתחום האנרגיה והדלק. החברה מתפעלת למעלה מ-230 תחנות דלק ציבוריות, מצפון ועד לדרום, לצד עשרות תחנות פנימיות במושבי ובקיבוצי ישראל. על פי דיווחי החברה, בחודש נתון מבקרים בתחנות הדלק שלה מיליוני ישראלים, בעוד רבים אחרים מתבססים על פתרונות אחרים שהחברה מציעה בתחום האנרגיה: כך למשל החברה שותפה בחברת שב"ח, המייצרת שמנים בסיסיים, מאחסנת ומנפקת דלקים עבור מיכליות כביש.

לאחרונה התבשרנו על כך שסונול מעוניינת להיכנס לתחום שנמצא בשנים האחרונות במגמת צמיחה יוצאת דופן בישראל: אנרגיה סולארית. זאת באמצעות הקמת פאנלים סולאריים וניהול מגעים לרכישת חברה מובילה בתחום.

העתיד הסולארי של סונול

הנתונים מראים כי כניסתה של סונול לעולם הסולארי כבר החלה. החברה הקימה על גבי גגות המתקנים שלה, וגם על שטח אחר הנמצא בבעלותה בסביבת חיפה, פאנלים סולאריים אשר שטחם הכולל מגיע לכעשרה דונמים. בחיפה, כדי לסבר את האוזן, הגגות מספקים 950 קילו וואט לשעה לאחר חיבורם לתשתית החשמל.

החזון של החברה הוא להקים עד סוף השנה הנוכחית (2019) פאנלים סלולאריים על גבי גגות יותר מעשרים מתחנות הדלק שלה בפריסה ארצית, אשר כל אחד מהם צפוי לספק בין 50 ל-70 קילו וואט לשעה. 

הפעילות הנוכחית והעתידית של סונול בתחום האנרגיה הסולארית אינה מסתכמת בצעדים אלו, חשובים ככל שיהיה. החברה הרחיבה בחודשים האחרונים את פעילותה בצורה ניכרת. דרך חברת הבת "סונול גז פלוס" היא רכשה את חברת ישראגז, מה שמבטא כניסה לפעילות בכל הנוגע לגז ביתי (גפ"מ).

בנוסף לכך רכשה החברה מחצית מחברת EVI, המתקינה עמדות טעינה עבור כלי רכב חשמליים. עוד נודע כי החברה מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת מחצית מחברה סולארית פעילה, ששמה טרם פורסם, על מנת להיכנס לשדה המשחק של התקנות המערכות הסולאריות בישראל. 

מהפיכה סולארית בישראל

הפנייה של סונול לעולם האנרגיה הסולארית אינה מפתיעה יתר על המידה. התחום נמצא בתאוצה אדירה בישראל בשנים האחרונות. בתים, מפעלים, חברות ומוסדות ציבוריים מתקינים פאנלים סולאריים על מנת להפיק חשמל באופן עצמאי ואף למכור חשמל לרשות החשמל. בנוסף חלים בישראל שינויים מקיפים יותר המגדילים את הכדאיות הכלכלית של הפקת ומכירת האנרגיה הסולארית.

המדיניות של המשרד להגנת הסביבה להקטנת חסמים, יחד עם התפתחויות טכנולוגיות, מביאים להקטנת עלות ההתקנה של המתקנים הסולאריים. המשמעות היא שניתן להחזיר את ההשקעה או אפילו לגרוף רווחים מסוימים תוך פרק זמן קצר פי כמה בהשוואה לשנים עברו. 

לכך ניתן להוסיף כמובן את ההיבט האקולוגי, שמסביר מדוע מדובר בפרויקט חשוב גם ברמה הלאומית. אנרגיית השמש זמינה בישראל כמעט בכל רגע נתון ומכילה פוטנציאל פשוט עצום: שעה אחת של אנרגיית שמש משולה לאנרגיית חשמל העוברת בישראל בשנה אחרת.

המעבר למשאב זמין זה תקטין את ההתבססות על מקורות האנרגיה המתכלים ותוכל לצמצם את העומסים שחווה חברת החשמל לאורך השנה. מבחינה כלכלית, המערכות הסולאריות עשויות לצמצם את עלויות התפעול החשמלי, או אפילו לשפר את מאזני רשות החשמל שהם בעייתיים כיום מכמה וכמה בחינות.

ההערכות הן שחברת סונול, כמו חברות ותאגידים גדולים אחרים בישראל, הבינו כי התחום הוא בבחינת יעד אסטרטגי. ההערכות מדברות על כך שחברת סונול תרצה בעתיד הנראה לעין להקים חברת בת אשר תעסוק בכל ההיבטים של מכירת החשמל ללקוחות, בין אם בצורה של התקנת פאנלים סולאריים על גבי גגות המבנים ובין אם בדרכים אחרות, שיכולות לכלול גם מערכות קרקעיות ייעודיות.