מערכת סולארית

התחום הסולארי נמצא בתנופה בשנים האחרונות, בישראל ובכל העולם, המדינה הציבה יעדים שאפתניים מאוד מבחינת היקפי ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות (10% עד 2020) אך כיום עדיין לא מתקרבים ליעדים אלו.

ניתן כבר לראות מערכות סולאריות שצצו להן בכל רחבי הארץ, בעיקר על גגות מסחריים, והתחום בכללותו מהווה הזדמנות אדירה הן ברמה האסטרטגית לישראל והן מבחינה כלכלית ליזמים שיתקינו מערכות כאלו בבית או בצורה עסקית – עשייה אקולוגית עם יתרון של רווח כלכלי.

בגלל המשמעויות והיתרונות הרבים של ניצול אנרגיה סולארית להפקת חשמל, יש להבין את המהות הבסיסית של מערכת סולארית.

טכנולוגיה פוטו-וולטאית

בכל המקרים בישראל, כאשר מדברים על מערכת סולארית לייצור חשמל בבית או בעסק, מדובר על מערכת הפועלת בטכנולוגיה פוטו-וולטאית.

על פניו נתון זה הוא ברור מאליו בגלל מהות המערכת אך חשוב להבין זאת כי בשוק הסולארי קיימת שיטה אחרת לייצור חשמל מאנרגיית השמש – השיטה התרמו-סולארית – שמשמשת רק בתחנות כוח גדולות ומסחריות.

בטכנולוגיה פוטו-וולטאית משתמשים באותם פאנלים סולאריים שרואים על הגגות, תאים אלו שנקראים גם מודולים סולאריים, מכילים כמות מסוימת של תאים סולאריים המורכבים בעיקר מסיליקון שבנוי כך שהתא קולט אנרגיה סולארית וממיר אותה לזרם חשמלי בזרם ישר (DC). הפאנלים עשויים זכוכית מיוחדת שמציעה תנאים אופטימאליים מבחינת קליטת קרני השמש, עמידות בפני שבירה ולכלוך.

מהי  מערכת סולארית?

מערכת סולארית יכולה להיות מותקנת על גג של בית פרטי לצריכה עצמית של חשמל או מכירה לרשת הארצית כפי שנהוג בישראל או מערכת ענקית על גג של מפעל או בית ספר למשל, לרוב הכל תלוי בשטח הגג הפנוי ובהיקפי המימון של הגורם שמתקין את המערכת.

בסיס המערכת הם כמובן הפאנלים הפוטו-ולטאים שהוסבר עליהם בסעיף הקודם. מערכת ביתית תכלול מספר קטן מאוד של פאנלים ואילו מערכת על גג של מפעל, רפת וכדומה תכלול כבר עשרות ומאות פאנלים.

החשמל שמיוצר בפאנל הסולארי במסגרת מערכת סולארית מועבר דרך ממיר מתח שמתאים את החשמל ל"סוג החשמל" שמשתמשים בו ברשת החשמל הישראלית.

חשמל בסיסי ממערכת פוטו-וולטאית מיוצר בזרם ישר (DC) ולכן יש להמיר אותו בעזרת ממיר זרם לזרם חילופין (AC) על מנת שניתן יהיה להשתמש בחשמל בצריכה עצמית או להעבירו לרשת החשמל הארצית כדי ליהנות מהתעריפים המיוחדים והרווחיים מטעם המדינה ליצרני חשמל סולארי.

לאחר המרת המתח, ניתן כאמור לצרוך את החשמל לשימוש עצמי של המבנה בו מותקנת המערכת או להעביר אותו לרשת הארצית תמורת תעריף מיוחד ומשתלם לעומת תעריף צריכת החשמל מהרשת הארצית. בישראל כמעט כל היצרנים מוכרים את החשמל לחברת החשמל.

לכן מערכת סולארית כוללת לרוב גם מונה חשמל מיוחד העוקב כמה חשמל יוצר במערכת והועבר לרשת הארצית. כמו כן המבנה חייב לכלול מונה חשמל "רגיל" למעקב אחר הצריכה בפועל של המבנה – הרווח של בעל המערכת הוא ההפרש בין הייצור לשימוש ותעריפי המכירה והצריכה.

אפשרויות שימוש של מערכת סולארית

  • שימוש עצמי בחשמל המיוצר באמצעות מערכת סולארית – בעיקר למבנים מבודדים באזורים שאינם מכוסים ברשת החשמל הארצית, בנגב למשל.
  • מכירה לרשת הארצית – פשוט "מזרימים" את החשמל לרשת החשמל הארצית, ממשכים לצרוך חשמל כרגיל ונהנים מתעריף מיוחד בהתאם לגודל המערכת.

סוג המערכת טמון בגודלה

המבנה של מערכת סולארית הוא זהה באופן כללי ללא קשר להיקפי הייצור שלה, סוג המערכת מבחינת רשויות המדינה והתעריף אותו מקבלים בעלי המערכת על החשמל המיוצר נקבע על פי גודלה והיקף הייצור שלה. מתחילים במערכות ביתיות קטנות שנהנות מהתעריף הגובה ביותר ומגיעים עד מערכות עסקיות בינוניות של מעל 50 קוט"ש ייצור בתעריף שעומד כיום על כ-1.49 ₪ לקוט"ש.

כמו כן, לגבי התקנת מערכת סולארית אי אפשר להתעלם מהמכסות שמאשרת הממשלה. אי אפשר פשוט להתקין מערכת אלא חייבים אישורים ולהיות במסגרת המכסות הממשלתיות לגבי כל סוג מערכת. לאחר השגת האישורים המתאימים חשוב לקרוא מידע דרך מדריכים להתקנת מערכת סולארית כך שההתקנה תהיה יעילה ומתגמלת ככל האפשר.

מאמרים נוספים בנושא:
אנרגיה ירוקה
מיחזור
איכות הסביבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *