ניקוי מערכות סולאריות

ניקוי מערכות סולאריות הוא תחום שאין לזלזל בו או להמעיט בחשיבותו לתקינות המערכת הסולארית, במיוחד בתנאים השוררים בישראל מבחינת אבק, זיהום אוויר, לחות וכן הלאה.

מבחינת עלויות ותשומת לב, מערכות סולאריות מקבלות את מירב תשומת הלב מבחינת התקנה, סוג וכמות הפאנלים הפוטו-וולטאיים, גודל המערכת וכמובן תעריף ייצור החשמל המובטח לבעל המערכת.

אך למעשה לנושא של ניקוי מערכות סולאריות השפעה מהותית וישירה על הרווחים מהמערכת, על יעילותה מבחינת תפוקת חשמל ועל תקינותה לאורך זמן.

תחזוקת מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות

כאמור, עיקר תשומת הלב בתחום הסולארי הפוטו-וולטאי מוקדשת להתקנת המערכת עצמה, השגת האישורים וההסכמים מרשויות המדינה וכיוצא באלו.

פעמים רבות, ושלא בצדק, נושא התחזוקה מקבל הרבה פחות "זמן מסך" – למרות שבפועל הא מה שמאפשר ליהנות ממערכת איכותית, תקינה ורווחית לאורך שנים רבות. תחומי התחזוקה של מערכות סולאריות כוללים את הנושאים הבאים:

  • בדיקות שגרתיות של חיווט המערכת, תיקון כבלים רופפים או מנותקים וכיוצא באלו.
  • בדיקת ותיקון פגמים בקונסטרוקציה שעליה מורכבים הפאנלים הפוטו וולטאיים.
  • הסרת מכשולים וגורמים היוצרים צל על המערכת או חלקים שלה – גיזום עצים בעיקר.
  • ביצוע בדיקות בקרה שוטפות לגבי  נצילות המערכת ותפוקת החשמל שלה – גם באופן מקצועי אחת לתקופה וגם באופן אישי ושוטף ע"י בחינת המונה או כל שיטה אחרת.
  • בדיקות תקופתיות של רכיבי המערכת השונים ושל המערכת כולה כמכלול.
  • ניקוי מערכות סולאריות בצורה מקצועית ומתאימה למהות המערכת המותקנת – באופן שוטף, אחת לתקופה של כמה חודשים היא ההמלצה, כאשר יש לבחון את המצב הפרטני בהתאם למיקום המערכת והתנאים בשטח.

חשיבות ניקוי מערכות חשמל סולארי

החשיבות של ניקוי מערכות סולאריות היא בראש ובראשונה כלכלית – כאשר הפאנלים הפוטו וולטאיים שבהם מותקנים התאים הפוטו וולטאיים מלוכלכים ולא סופגים את מלוא קרינת השמש האפשרית הם פשוט ייצרו פחות חשמל – חד וחלק!

מעבר לזה יש לנושא של ניקוי מערכות סולאריות חשיבות טכנית לתקינות המערכת והרכיבים החשמליים שבה.

במציאות הישראלית הפאנלים הסולאריים מתמלאים יחסית במהרה באבק, חלקיקי זיהום אוויר, ולכלוך רב מסוגים שונים – כל המשקעים הללו נשארים על הפאנל ויוצרים שכבה הולכת ומתעבה שמקשה על התאים הסולאריים לקלוט את קרינת השמש באופן מיטבי.

ככל שהפאנל יותר מלוכלך ויש גורמים המפריעים לקרינת השמש להגיע במלואה ליחידות ההמרה לחשמל, כך המערכת הסולארית תייצר פחות חשמל באופן שוטף ולאורך זמן.

מעבר לזה, ניקוי מערכות סולאריות חשוב גם על מנת להסיר אבק ולכלוך שעשויים להזיק לרכיבים החיצוניים של המערכת – חיבורים, רכיבים אלקטרוניים שנמצאים בחוץ וכן הלאה.

ביצוע ניקוי מערכות סולאריות

כיום, למרות פיתוחים ספציפיים לתחום של ניקוי מערכות סולאריות וההתקדמות הטכנולוגית בתחום החשמל הסולארי בכלל, ניקוי מערכות סולאריות עדיין נעשה לרוב ידנית.

מנקים כל פאנל בעזרת מים מסוננים ומטוהרים כמה שניתן מאבנית ומשקעים אחרים, משתמשים בחומרי ניקוי עדינים ומתאימים ופשוט שוטפים את הפאנלים מאבק ולכלוך.

יש לנגב את שאריות המים בעזרת מגבים איכותיים כך שלא יישארו כתמי מים. השימוש במים מסוננים הוא על מנת להימנע מהתגבשויות של אבנית ושאר משקעים המגיעים מהמים הקשים בישראל.

כמובן שכל פעולה של ניקוי מערכות סולאריות חייבת להיעשות בצורה מקצועית ותוך נקיטת אמצעי ההגנה המתאימים לעבודה עם מערכות חשמליות.

פיתוחים בתחום ניקוי מערכות סולאריות

בשנים האחרונות נעשים ניסיונות לפתח פתרונות ניקוי מערכות סולאריות לייעול התהליך ושמירה על יעילות אופטימאלית של המערכות באופן שוטף. פתרונות אלו – שבין הבולטים שבהם פיתוח ישראלי שהוצג במהלך 2012 – כוללים אוטומציה של ניקוי מערכות סולאריות ומעבר למיכון על פני ניקוי ידני.