מערכות פוטו וולטאיות סולאריות צפות

משנה לשנה האדם מנסה לגלות דרכים להתמודד עם המחסור במשאבים חיוניים, כמו גם עם הזיהום הסביבתי שהאדם גורם. אנרגיה סולארית היא אחד המונחים החמים והרלוונטיים ביותר, עם מאמצים אדירים שנעשים בישראל ובעולם לנצל אותה עד תום.

התקנת מערכות פוטו וולטאיות צפות היא צעד מרכזי מהבחינה הזו, כאשר למערכות אלה פוטנציאל ליצירת אנרגיה שתהווה אחוז נכבד מתצרוכת החשמל הכללית. הנה כל מה שחשוב לדעת על המערכות האלה ועל הדרכים למימושן.

מהי מערכת פוטו וולטאית סולארית צפה?

מערכות פוטו וולטאיות ממוקמות כיום בעיקר על גבי גגות מבנים או לחלופין מבנים ותשתיות יציבים הנמצאים על גבי הקרקע. לעומת זאת המערכות הצפות, כפי שניתן בוודאי להסיק משמן, הן מערכות אשר מותקנות על גבי מאגרי מים. 

הרעיון הזה אינו חדש במיוחד, כאשר כבר לפני למעלה מעשור הוא עלה לראשונה בארצות הברית ויושם בבריכת השקיה במדינת קליפורניה. הרעיון לא זכה למימוש משמעותי מדי בנקודת ההתחלה, כאשר רק שבעה מתחמים סולאריים צפים הוקמו. מדובר באחוז מזערי בהשוואה למערכות הפוטו וולטאיות שהוקמו להן על פני הקרקע. 

במדינות שונות בעולם הרעיון הצליח יותר כבר לפני שנים. יפן, למשל, נחשבת בעיני רבים למדינה המובילה בתחום: במדינה פזורים 57 מתוך כ-70 המערכות הפוטו וולטאיות הצפות הגדולות בעולם. גם בארצות הברית נראה שכעת יש התעוררות ורצון להפוך את המערכות הפוטו וולטאיות הסולאריות הצפות לנפוצות הרבה יותר. 

על פי הערכות חוקרים מה-NREL, המעבדה הלאומית לאנרגיה מתחדשת בארצות הברית, ניתן להגיע למצב בו יופקו עד כעשרה אחוז מתצרוכת החשמל השנתית במדינה דרך המערכות הצפות. לצורך זה נדרשת להערכתם בנייה והתקנה של מערכות פוטו וולטאיות צפות בלמעלה מ-24,000 מאגרי מים ידי אדם, הפזורים בכל רחבי ארצות הברית. 

עדיין לא יודעים האם המערכות הפוטו וולטאיות הסולאריות הצפות ניתנות ליישום בישראל. נראה שניתן לסמוך על היצירתיות הישראלית והטכנולוגיה המאפיינת את המדינה לדעת להפיק את המקסימום מהפרויקט, אם אכן יתברר כי הוא יכול להיות מועיל. כאן בדיוק הנקודה להציג את היתרונות הבסיסיים של המערכות הסולאריות הצפות בהשוואה למערכות על גבי הקרקע.

יתרונות מערכות פוטו וולטאיות סולאריות צפות

המערכות הפוטו וולטאיות הצפות מגלמות בתוכן כמה יתרונות חשובים בהשוואה למערכות מקבילות הממוקמות באופן מסורתי על גבי הקרקע. היתרון הראשון, ואולי המרכזי, נוגע לניצול השטח. הפתרון הזה מיטבי באזורים בהם שטחי הקרקע שיכולים לשמש להתקנת מערכות סולאריות מצומצמים – ויש אזורים רבים ברחבי העולם שעונים כמובן על ההגדרה הזו.

התקנת המערכות הצפות תאפשר למעשה חיסכון אדיר בשטחי הקרקע, אותו ניתן להעריך בכמה עשרות מיליוני דונמים בארצות הברית.

היבט נוסף הוא זה הכלכלי, כאשר המערכות הסולאריות הצפות עשויות להיות זולות יותר להקמה ולתפעול מאשר מערכות על גבי הקרקע. הדבר נובע מהשילוב שבין ירידת הרכיבים המרכיבים את המערכת בשנים האחרונות לבין העובדה שמחיר רכישת ופיתוח הקרקעו, מן העבר השני של המשוואה, מייקר את עלות המערכות הסולאריות המוקמות על גבי הקרקע.

על אחת כמה וכמה ההבדלים בתמחור משמעותיים אם מעמידים את המערכות הפוטו וולטאיות הצפות אל מול האלטרנטיבה של הקמת המערכת על גבי אי.

למערכות הפוטו וולטאיות הסולאריות הצפות יש כמה מעלות גם ברמת התפעול, או אפילו מבחינה אקולוגית. המערכות יכולות לסייע בהפחתת אידוי המים ובצמיחת אצות. כאשר מפעילים את המערכות הסולאריות הצפות בסמוך למפעלים הידרואלקטריים, נוצרת תפוקה משופרת של אנרגיה במקביל לחיסכון בעלויות התפעול. הסיבה היא שבמצב זה קיימת כבר התשתית להובלת החשמל.