תחזוק מערכות סולאריות

תמיד אומרים לגבי מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות (פאנלים סולאריים המותקנים על גגות למשל) כי הן מייצרות חשמל בעצמן והשיח הכללי לגבי התחום הוא שמדובר במובנים רבים על חשמל "בחינם".

אז בהחלט מדובר על מקור מתחדש ובר קיימא, חשמל זול שמיוצר ללא זיהום אוויר וכמובן שמעבר להשקעה הראשונית המערכת בעיקר מייצרת הכנסות.

אך אסור לשכוח כי קיים מרכיב של תחזוק מערכות סולאריות שיש לקחת בחשבון ואשר מצריך הוצאות מסוימות לאורך השנים הרבות בהם המערכת משרתת את בעליה – כאשר כמובן שההכנסות מהחשמל או החיסכון עולה משמעותית על הוצאות התחזוקה.

התחזוקה כאמצעי ליעילות מקסימאלית של המערכת

תחזוק מערכות סולאריות הוא היבט שאסור להזניח, מרביצתן של המערכות הסולאריות הפוטו-וולטאיות יכולות בקלות לייצר חשמל באופן רציף במשך 20 שנה ויותר. אך הנצילות והיעילות של המערכת פוחתת עקב גורמים רבים והיא מושפעת מהסביבה.

לכן תחזוקה שוטפת, יעילה ואופטימאלית של הפאנלים הסולאריים ויתר רכיבי המערכת מבטיחים שמירה על נצילות מקסימאלית וייצור יותר חשמל בשוטף ולאורך זמן. כך שמבחינה זו ובחינות נוספות, תחזוק מערכות סולאריות למעשה חוסך כסף או מסייע לייצר יותר כסף/חיסכון מהמערכת על פני שנות פעילותה.

מעבר לנאמר לעיל, ישראל היא אמנם מדינה כמעט מושלמת עבור ייצור חשמל סולארי – המון שמש, גגות פנויים ותמריץ ממשלתי מסוים שלמרות שאינו תמיד ברור או עקבי הוא בהחלט קיים. אך כפי שכל אחד מאיתנו יודע, בישראל יש גם אבק רב באוויר, זיהום אוויר עקב צפיפות, מזג אוויר שיכול להיות קיצוני יחסית בקיץ וכדומה. כך שמערכות סולאריות במהרה מתמלאות אבק ולכלוך והנצילות שלהם פוחתת בהתאם לתנאי מזג אוויר וסביבה.

ניקוי מערכת סולארית

ההיבט הראשון והרלוונטי ביותר של תחזוק מערכות סולאריות הוא ניקוי המערכת – בדגש על המודולים הפוטו-וולטאיים המכילים את התאים הסולאריים.

זהו לא ההיבט היחיד או החשוב ביותר, אך הוא המיידי יותר וזה שיש לבצע באופן תכוף יותר לעומת יתר היבטי התחזוקה.

הפאנלים מתלכלכים מאבק, חלקיקי זיהום, חול וכן הלאה בהתאם לתנאי הסביבה ומזג האוויר – בסך הכל מדובר על לוח גדול שמונח באוויר הפתוח וחשוף לאיתני הטבע.

ניקוי מערכות סולאריות ביתיות יכול להיעשות עצמאית או ע"י חברות מתמחות בנושא. הניקוי נעשה באמצעים פשוטים כמו מים וחומרי ניקוי מתאימים, לא משהו אגרסיבי במיוחד. כאשר רצוי מאוד להשתמש במים מזוקקים למניעת אבנית על הלוחות ולבצע ניגוב טוב עם מגב למניעת סימני מים ופגיעה בנצילות.

ככל שיש יותר אבק על הפאנלים, כך נצילותם יורדת! במערכות סולאריות מסחריות יש חברות המספקות שירותי ניקוי ויש גם פתרונות טכנולוגיים אוטומטיים לניקוי.

תחזוקת הסביבה

זהו היבט של תחזוק מערכות סולאריות שלעיתים מוזנח אך הוא חשוב מאוד. יש לוודא כי קרינת השמש על הפאנלים ישירה ומלאה ככל שניתן – מה שאומר לגזום עצים שמצלים על הלוחות, הזזת עצמים שעשויים ליצור צל, תיקון והסרת רעפים פגומים וכן הלאה. כמו כן חשוב לוודא כי סביבת הלוחות נקייה מפסולת, עלים, ענפים, חלקי מתכת ושאר עצמים שיכולים ליצור נזק, להפריע לאנשים או לפגוע בנצילות המערכת.

בדיקות תקופתיות ותיקון תקלות

תחזוק מערכות סולאריות צריך לכלול גם ביצוע של בדיקות תקופתיות המוודאות כי נצילות המערכת נשמרת ברמה טובה, שהרכיבים החשמליים והטכנולוגיים תקינים, שכל התאים הסולאריים פועלים וכן הלאה.

בדיקות אלו מבוצעות ע"י אנשי מקצוע מוסמכים, כך גם התיקונים הנדרשים. כמו כן רצוי לבדוק מפעם לפעם שקונסטרוקציות הפאנלים הסולאריים תקינים, מחוברים וללא שברים או חלודה.

לסיכום: תחזוק מערכות סולאריות אינו מצריך עיסוק או משאבים רבים לאורך השנים, אך חשוב להקפיד על הנושאים השונים על מנת לשמור על תשואה טובה מהמערכת וייצור חשמל אופטימאלי.