ממיר מתח למערכת סולארית

בישראל, המערכות הסולאריות הם מחוברות רשת, מה שאומר שהחשמל המיוצר בהן מועבר ברוב מוחלט של המקרים לרשת ההולכה הארצית ובתמורה בעל המערכת מקבל מהמדינה כסף בתעריף מיוחד עבור כל קילוואט מיוצר.

אך טכנולוגיה פוטו-וולטאית מפיקה חשמל בזרם ישר (DC) כאשר רשת ההולכה הארצית וגם כל כמעט כל מערכות החשמל בבית פועלות על בסיס זרם חילופין (AC). לכן בכל מערכת יש צורך להתקין ממיר מתח למערכת סולארית שיסדיר את נושא הזרם ויאפשר להשתמש בחשמל.

על פניו פעולתו של ממיר מתח למערכת סולארית היא פשוטה – להמיר סוג זרם אחד לסוג שני – אך בפועל יש גורמים שונים שיש להתחשב בהם, סוגי ממירים המתאימים למערכות שונות וכן הלאה.

ממיר לא מתאים או לא איכותי מספיק עשוי בהחלט להוביל לתפוקת חשמל נמוכה יותר מהמערכת הסולארית – הכמות שנמדדת במונה של חברת החשמל לפני העברה לרשת ההולכה. ממיר מתח למערכת סולארית יכול להפיק חשמל בכל מתח (Voltage) רצוי ובכל תדר (Frequency).

סוגי ממירי מתח למערכות סולאריות

באופן כללי, ישנם שני סוגים של ממירי מתח למערכות סולארית, בהתאם לסוג המערכת ומהות החשמל המיוצר בה.

  • ממיר מחובר רשת – On Grid Inverter: אלו ממירי המתח הנפוצים ביותר שמשמשים למערכות סולאריות פוטו-וולטאיות המייצרות חשמל בפאנלים סולאריים ולאחר מכן מעבירים את החשמל לרשת של חברת חשמל.
  • ממיר מנותק רשת – Off Grid Inverter: סוג פחות נפוץ שמיועד למערכות סולאריות לשימוש עצמי, למשל ביישובים מרוחקים ומבודדים, מתקנים חקלאיים וחוות בודדים. ממיר מתח למערכת סולארית זה יהיה לרוב מחובר למצברים האוגרים את החשמל לשימוש בשעות החושך.

כמו כן, לגבי ממיר מתח למערכת סולארית חשוב לשים לב להספק המוצא של הממיר – בוואטים – על מנת לבחור ממיר מתאים לגודל המערכת הסולארית.

המרה למתח המתאים

כמובן שמעבר להרת החשמל הסולארי מהמערכת הפוטו-וולטאית, ממיר מתח למערכת סולארית צריך גם להמיר את החשמל כך שיהיה במתח המתאים לשימושיו – כאמור, בעיקר העברה לרשת הארצית של חברת חשמל.

בישראל הרשת הארצית פועלת על בסיס מתח של 220-240 וולט ולכן על ממיר המתח להפיק חשמל במתח מתאים לדרישה זו בשקע הביתי בסופו של דבר.

כיצד הממיר פועל?

ממיר מתח למערכת סולארית למעשה משנה את צורת הגל החשמלי כך  שתהיה בתצורת זרם חילופין (AC) במקום זרם ישר (DC).

הממיר עצמו למערכות ביתיות או בינוניות אינו גדל במיוחד ומדובר על קופסת מתכת שמחוברת בתוך המבנה או מחוצה לו, קרוב יחסית למערכת הסולארית וכמובן לפני יתר הרכיבים כגון מונים וכיוצא באלו.

ממירי מתח חשמלי יכולים להפיק גלים חשמליים בתצורות שונות של AC, כאשר השיטה הפשוטה והזולה ביותר היא ממירי מתח גל מרובע (Square Wave) שמפיקים הספק מוצא של כ-500 וואט אך כלל אינם מתאימים בפועל למערכות סולאריות.

סוג נוסף של ממיר מתח למערכת סולארית הוא מסוג Modified Sine Wave שמספק פתרון זול ויחסית יעיל, אך מכשירים שפועלים על מנועים או עם טיימרים עשויים לא לפעול כשורה עם ממיר שכזה ולכן אלו אינם מומלצים במיוחד למערכות סולאריות.

ממיר מתח למערכת סולארית מהסוג המומלץ והמתאים ביותר הוא ממיר גל סינוס טהור (True/Pure Sine Wave) שמפיק את החשמל שהכי מתאים למכשירי חשמל ולרשת הארצית.

ממיר מתח למערכת סולארית אינו כולל חלקים נעים למטרת המרת המתח והזרם והתהליך מתבצע אלקטרונית. אך על מנת לקבל תפוקה מרבית ושימושיות איכותית מהממיר, עליו לרוב לכלול מערכת קירור פנימית וכמוכן מערכות נוספות כגון פסק אלקטרוני, מפנה עומסים, אפשרויות תקשורת למכשירים סלולאריים ולמחשב וכן הלאה.

ראו גם:

פאנלים סולאריים – לאנרגיה ירוקה