מימון בנקאי של מערכות סולאריות

התקנת מערכת סולארית היא עניין המחייב השקעה כספית לא מבוטלת, זאת מעבר להשגת האישורים הנדרשים וכניסה למכסות ולתעריפים הרלוונטיים.

אמנם התחום הפוטו וולטאי חווה בשנים האחרונות הוזלות משמעותיות – בעיקר של הפאנלים הסולאריים עקב קידום הטכנולוגיה, כניסת יצרנים סיניים והעברת פסי ייצור לסין – אך עדיין על מנת להתקין אפילו מערכת סולארית ביתית קטנה יהיה עליכם להיפרד מכמה עשרות אלפי שקלים לפחות.

כך שהנושא של מימון מערכות סולאריות הוא מהותי ואף קריטי להצלחת התחום בקנה מידה גדול, כאשר מימון בנקאי של מערכות סולאריות הוא נושא שחייב להתפתח בישראל על מנת לקדם את ייצור החשמל הנקי הזה.

חסם משמעותי שהוקל מעט

בשנים הראשונות של התכנית לקידום החשמל הסולארי בישראל (באמצעות מכסות ותעריפי ייצור מיוחדים) אחד החסמים המרכזיים עבור אנשים פרטיים שרצו מערכת פוטו וולטאית על גג ביתם ויזמים עסקיים שרצו לנצל שטחי גג פנויים לטובת העניין היה מימון בנקאי של מערכות סולאריות – נושא שבפועל לא היה קיים.

החסם הזה עדיין קיים במידה מסוימת, אך הוא הוקל על ידי צעדים רגולטוריים של רשויות המדינה ועל ידי כניסה של הבנקים לתחום הצומח והחשוב של חשמל סולארי.

למשל, עבור בעלי מערכות סולאריות פרטיות וגורמים עסקיים שרצו להתקין מערכות מסחריות קטנות/בינוניות, בעיה מהותית הייתה הצורך להעמיד בטחונות חיצוניים גדולים עבור קבלת הלוואה להתקנת המערכות, זאת משום שלא ניתן היה לשעבד את התשלום עצמו בעבור החשמל המיוצר שנמכר לחברת החשמל.

ב-2009 רשות החשמל ביטלה בעיה זו וכיום ניתן לשעבד את התשלומים מחברת החשמל ישירות לחשבון של המלווה – זה פתח אפשרויות חדשות מבחינת מימון בנקאי של מערכות סולאריות והקל על הבנקים להציע אשראי.

למה לא לקחת הלוואה רגילה?

ניתן לשאול מדוע יש בכלל צורך ספציפי עבור מימון בנקאי של מערכות סולאריות ומדוע לא פשוט לקחת הלוואות בנקאיות רגילות – בין אם ללקוח פרטי או עסקי.

אכן, יזמים ואנשים פרטיים יכלו ועדיין יכולים לקחת מהבנקים הלוואות לכל מטרה ולהשתמש בכסף לטובת רכישת מערכת סולארית פוטו-וולטאית ו/או התקנתה.

אך במקרים רבים מאוד הלוואות כאלו יהיו בתנאים לא אטרקטיביים ולא כדאיים ללווה, הלווים יצטרכו להעמיד ביטחונות פיזיים חיצוניים ויש כאלו שכלל לא יוכלו לקבל אשראי עקב התחייבויות אובליגו אחרות.

כך שבהחלט קיים צורך וביקוש בשוק לפתרונות מימון בנקאי של מערכות סולאריות. הלוואות שישועבדו באופן ספציפי למהות המערכת – החשמל המיוצר והמחיר המיוחד המתקבל עבורו או הנכס עליו מותקנת המערכת.

כאשר ללווה יש יכולת לשעבד את תקבולי חברת החשמל עבור החשמל מהמערכת שלו, הוא לא צריך להעמיד ביטחונות חיצוניים ולבנק יש ביטחון רב יותר שיכול להוזיל את עלויות המימון.

פרטים כלליים לגבי הלוואות בנקאיות למערכות סולאריות

במקרים בהם מוצע מימון בנקאי של מערכות סולאריות הוא יהיה בשיעור של 70%-80% משווי המערכת עצמה. המימון הוא לרכישת רכיבי המערכת – בעיקר המודולים הסולאריים – ולא להתקנה המהווה רכיב פחות משמעותי מבחינת העלויות.

במרבית ההלוואות למערכות סולאריות פרטיות ועסקיות קטנות הריבית היא על בסיס הפריים בתוספת מרווח של כמה אחוזים בהתאם לפרופיל הפרטני של כל לווה.

ביטחונות מספקים יהיו עפ"י רוב שעבוד התקבולים שמעבירה חברת החשמל עבור החשמל הסולארי – עד להחזר ההלוואה. לעיתים יש צורך בביטחונות נוספים או שעבוד של הנכס עצמו. מימון בנקאי של מערכות סולאריות לא יכול לכלול שעבוד של המערכת עצמה מטעמי חוסר כדאיות ועניין עבור הבנק.

דרושה פעילות בנקאית נוספת

למרות חשיבותו, התחום של מימון בנקאי של מערכות סולאריות אינו מפותח דיו בישראל ונדרשת פעילות בנקאית נוספת. רוב הבנקים עדיין לא מציעים פתרון מימון ייעודי למערכות סולאריות למשל. הבנקים שכן מציעים מימון סולארי שכזה דורשים לבחון את מצבו הפיננסי של כל לווה, יכולות החזר, כל האישורים להתקנת המערכת ודרישות נוספות.

ראו גם:

מיסוי מערכות סולאריות

חשמל ירוק בישראל: התקנת מערכת סולארית בגגות פרטיים – כך תתחילו לייצר אנרגיה על הגג שלכם