חשיבות פעולת המיחזור

דומה כי בכל מקום אליו אנו הולכים, המיחזור הולך וממלא תפקיד משמעותי יותר. מיכלי מיחזור הבקבוקים העירוניים נמצאים בכל קרן רחוב, תאי איחסון הניירות לשימוש חוזר ממוקמים כמעט בכל חדר אשפה, מי ביוב מטוהרים נמצאים בשימוש רב בחקלאות ומפעלי התעשייה המובילים בעולם משתמשים לצורך פעילותם השוטפת בחומרי גלם אשר נעשה בהם כבר שימוש קודם.

תהליכים אלה אינם מקריים, כמובן, אלא פועל יוצא של ההדרדרות האקולוגית של כדור הארץ מאז תחילת עידן התעשייה.

את סימני ההתחממות הגלובאלית אנו מרגישים בכל רגע נתון, האוויר ומקורות המים הופכים למזוהמים יותר ויותר ומשאבים חיוניים נעלמים מן העולם, פוגעים בדרך זו בצמחייה ובבעלי החיים. האם מיחזור עשוי לפתור לפחות חלק מן הבעיות האלה? ייתכן מאד שכן.

אז מה זה בכלל מיחזור?

מיחזור הוא תהליך אשר במהלכו "פסולת" מפורקת ומחודשת על מנת להחזירה למעשה למצב של חומר גלם, כך שניתן יהיה להשתמש בה בשנית. ניתן למחזר הן פסולת ביתית והן פסולת תעשייתית, כשהתהליך הופך עם השנים לפשוט ויעיל הרבה יותר.

ברוב המקרים, טיפול במיחזור בעולם נעשה בשיטת "הטיפול המשולב" על חמשת שלביה: הפחתה במקור, שימוש חוזר, מיחזור, הפקת אנרגיה מפסולת והטמנה. המשמעות של שיטה זו ברורה: הפסולת שתיטמן בסופו של דבר באדמה תהיה אך ורק זו שלא נמצא לה שימוש בתהליכי מיחזור או הפקת אנרגיה. ומספר זה קטן בעשרות אחוזים מהמצב טרם התהליך.

בישראל, ההערכות הן כי כ-15% מהפסולת הביתית ממוחזרת, ומספר זה רק הולך וגובר עם כל הצבה של מתקן לאחזור בקבוקים, ניירות או פסולת אחרת מכל סוג. יחד עם הפסולת התעשייתית, הגרוטאות והשמן המשומש מגיע מספר זה לחמישית מכלל הפסולת.

תהליכי המיחזור הנפוצים

ניתן למצוא כיום בעולם מספר שיטות מיחזור הנמצאות בשימוש מרבית המדינות- ובכלל זה ישראל. מיחזור נייר כולל ריסוק נייר ישן לעיסה, ייבושה וקילוף הנייר הממוחזר ממנה. מיחזור הפלסטיק (דוגמת בקבוקי השתייה) נעשה תוך שטיפה, גריסה ועיבוד ליצירת "פתיתים" מיוחדים- מהם נעשים חפצים כמו סלסלאות, תבניות ביצים, מוצרי טקסטיל ועוד.

מיחזור מתכות הוא תהליך יעיל ביותר, מאחר ומאפשר שימוש חוזר רב פעמים במתכות- ובמחיר זול במיוחד. גם מיחזור פסולת הבניין, שנעשה באמצעות הפרדה, גריסה, ניפוי וסינון נחשב למרכזי בפעילות התעשייתית בעולם.

אחרון, אך משמעותי לא פחות, נציין את מיחזור המים. מי ביוב, כיור או אסלה עוברים שלל תהליכי טיהור וזיכוך, אשר משדרגים את הרמה שלהם בעשרות מונים. גם אם אין הכוונה לכך שבעתיד הקרוב בקבוקי המים שלנו יכללו מי ביוב מטוהרים, הרי שניתן למצוא למים מסוג זה לא מעט שימושים- בעיקר בחקלאות.

מעלותיו של המיחזור

היתרונות של תהליך המיחזור הם עצומים: מצד אחד, נמנעת פגיעה אפשרית בסביבה עקב חומרי הגלם המתכלים. מיחזור מקטין את הפסולת אשר נמצאת בכל פינה בעולם, וכתוצאה מוריד את זיהום האוויר והסביבה. אנו מקבלים סביבה ירוקה ונקייה יותר ונמנעים מכל הסיבוכים האקולוגיים שהוזכרו מעלה.

מעבר לכך, ניצול חוזר מאפשר גם ייעול עלויות. ברוב המקרים (אם כי לא בכולם) שימוש חוזר בחומרי גלם הינו זול הרבה יותר מאשר הפקתם מחדש. בסופו של דבר, הצרכן הוא שמרגיש את ההבדל הזה- ולטובתו.

מן העבר השני, המתנגדים למיחזור יציינו את העלות הכלכלית הגבוהה של חלק מהתהליכים, את האיכות הירודה של לא מעט מוצרים ממוחזרים (נייר, למשל) ואת השתלטות הפשע המאורגן על עסקי המיחזור. עדיין, ניתן לקבוע באופן חד משמעי כי מעלותיו של המיחזור הופכות אותו לתהליך חיוני בעולם בו אנו חיים, כך שסביר שהמגמה רק תגבר בשנים הקרובות.

מאמרים נוספים בנושא:
איכות הסביבה
בנייה ירוקה
מערכת סולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *