חלון סולארי

בניינים רבים המשמשים למסחר או משרדים, סובלים מבעיות של ויסות הטמפרטורה בימי הקיץ החמים. דרך חלונות הבניין חודרות קרני השמש ומחממות אותו יתר על המידה.

בנוסף לכך, קרני השמש הישירות גורמות לסנוור בתוך חדרי הבניין ומתעורר הצורך בהצללה אפקטיבית. הצללה כזו גורמת לבעיה אחרת: חסימת הנוף הנשקף מחלונות המשרדים.

כך נאלצים העובדים בבניינים אלה להסתגר בחללים אטומים כלפי הסביבה החיצונית, כאשר הטמפרטורה שלהם מווסתת על ידי מיזוג אוויר מרכזי. כל אלה מבודדים אותם מן הסביבה וגורמים להם לניתוק ממזג האוויר האמתי בחוץ.

החלונות הסולאריים שפיתחה החברה פיתאגורס סולאר נותנים מענה לבעיות אלה בדיוק ובנוסף לכך זהו מוצר אקולוגי מן המעלה הראשונה: הוא מייצר אנרגיה נקייה וגם עוזר בחיסכון באנרגיה המשמשת לקירור חללים גדולים בתקופת הקיץ.

החלונות של חברה זו הם החלונות הסולאריים הראשונים בעולם. הם משלבים טכנולוגיה מעולם האופטיקה לצד תאי שמש במטרה לנצל בצורה אפקטיבית ביותר את אור השמש לצורכי תאורה וייצור אנרגיה.

יתרונות החלונות הסולאריים

העיקרון שלפיו עובדים החלונות הוא שימוש באנרגיית השמש לייצור חשמל מבלי לסבול מן החסרונות של קרינת השמש החזקה בימי הקיץ.

כך, החלונות מצופים בחומר מיוחד אשר איננו מאפשר חדירת קרני שמש ישירות (אותן קרניים הגורמות לסנוור), ולעומת זאת, הוא כן מאפשר מעבר קרני אור מן הרחוב, כך שנכנס די אור לחלל הפנימי.

זוהי תאורה טבעית מושלמת שגם מסייעת בחיסכון בחשמל על תאורה, במקרים שבהם ההצללה במשרדים היא כה אטומה, שצריך להדליק את האורות במשך כל היום, גם כשהשמש בחוץ זורחת במלוא עוזה.

חיסכון נוסף שמעניקים החלונות הסולאריים קשור למיזוג האוויר. בבניינים שבהם חלונות רגילים, חום השמש נכנס ישירות לתוך החדרים וגורם לחימום יתר שלהם.

על מנת לווסת את הטמפרטורה כדי שיהיה אפשר לשהות בחדרים, יש צורך בהפעלת מזגן בעוצמה חזקה יחסית, עוצמה שתוכל להתמודד עם החימום של קרני השמש החזקות. בחדר שמותקן בו חלון סולארי, נהנים מכמה יתרונות:

  • החלונות מסננים את חדירת קרני השמש ומונעים סנוור.
  • החלונות מונעים חימום יתר של החדר כיוון שהם חוסמים את קרני השמש.
  • נחסכת כמות משמעותית של חשמל לצינון החדרים.

החלון הסולארי הראשון

עד לא מזמן, ניצול קרני השמש ליצירת אנרגיה התבצע באמצעות פאנלים סולאריים. אלה מוכרים לנו ממכשירים סולאריים שונים הנמצאים בשימוש כבר שנים, כמו לדוגמה תאורה סולארית לגינה, מחשבון סולארי ועוד.

קולטי השמש הנמצאים על גגות רבים בישראל ומשמשים לחימום מים לרחצה, מנצלים גם הם את אנרגיית השמש. אולם חלון סולארי מעניק מעל ומעבר לכך. הוא לא רק משמש לאגירת אנרגיה שתוכל לשמש מאוחר יותר למטרה אחרת, אלא ייחודו בכך שהוא חלון לכל דבר: ניתן לראות דרכו והוא מאפשר כניסת תאורה טבעית. זהו ניצול מרבי של מקום ושל אנרגיה ולכן החלונות נחשבים להצלחה כה גדולה.

חברת פיתאגורס סולאר הישראלית היא זו שפיתחה את החלון הסולארי הראשון לאחר תקופה ארוכה של מחקר ותכנון על ידי מומחים לפיזיקה.

לאחרונה סיימה החברה פרויקט גדול של התקנת עשרים חלונות סולאריים מן הסוג שפיתחה, בבניין בוויסקונסין שבארצות הברית, שהוא בניין של תאגיד החקלאות האורגנית הגדול בארצות הברית הנקרא Organic Valley.

התקנת חלונות סולאריים בכמות כה גדולה בבניין אחד תאפשר לחברה לספק לעצמה אנרגיה סולארית וגם לחסוך כמויות גדולות של אנרגיה ולתרום איכות הסביבה בגלל החיסכון בחשמל.

חברת Organic Valley תומכת בטכנולוגיות חדשניות המסייעות לשמירה על איכות הסביבה ולכן בחרה בחלונות של פיתאגורס סולאר אשר הפתרון שהם מספקים הינו ללא תחרות.

ראו גם:

מידע על מדריכי הסברה בנושא התקנת מערכות סולאריות