מדריך להתקנת מערכת סולארית

מערכות סולאריות פוטו-וולטאיות מתבססות על פאנלים סולאריים המכילים סיליקון ורכיבים אלקטרוניים אחרים להפקת חשמל מאור השמש.

החשמל הוא כמובן נקי וממקור מתחדש, כאשר בישראל בעלי מערכות מוכרים את החשמל המיוצר לרשת החשמל הארצית בתמורה לתעריף ייצור מיוחד.

אמנם לרוב חברות מקצועיות וייעודיות מתקינות את המערכות, אפשר לבצע זאת לבד בקנה מידה ביתי קטן ובכל מקרה רצוי להכיר מדריך להתקנת מערכת סולארית לפני התחלת עבודה של חברה על גג הבית או העסק.

ראשית, חשוב לומר כי אמנם כמעט כל אחד עם מעט חוש טכני והכלים המתאימים יכול להתקין לבד מערכת סולארית לייצור חשמל, אך בכל זאת מומלץ להיוועץ באיש מקצוע מתחום החשמל ובעיקר לתת לחשמלאי מוסמך או מקצוען סולארי לבחון את המערכת לפני חיבורה הסופי.

עלויות התקנה נמוכות משמעותית מהשוק

שימוש במדריך להתקנת מערכת סולארית מאפשר לבעלי מערכות פרטיות או עסקיות קטנות לחסוך סכומי כסף ניכרים.

כאשר רוכשים את המוצרים הדרושים למערכת באופן עצמאי ומבצעים את ההתקנה לבד, עלות המערכת זולה משמעותית מאשר בהתקנה של חברה מסחרית מהתחום, כך שהחזר ההשקעה הוא הרבה יותר מהיר ואפשר ליהנות מחשמל חינם או מרווחים כתוצאה מתעריפי הייצור של חברת חשמל מוקדם יותר.

עלות הפאנלים הסולאריים, הרכיב היקר ביותר במערכות סולאריות פוטו-וולטאיות, ירדה משמעותית בשנים האחרונות עם השיפור בתהליכי הייצור ובטכנולוגיה ובעיקר עם כניסתן לשוק של חברות סיניות. כך שרכישה פרטית של כמה פאנלים היא זולה היום יותר מתמיד.

הדרכה על התהליכים הבירוקרטיים והתכנוניים

לפני הקמת מערכת סולארית יש לעבור כמה תהליכים בירוקרטיים ותכנוניים, זה נכון בעיקר למערכות מחוברות רשת שבהם החשמל נמכר לחברת חשמל ואינו מיועד לצריכה עצמית.

מדריך להתקנת מערכת סולארית צריך לכלול מידע מפורט לגבי התנהלות בעל המערכת מול רשויות המדינה עוד לפני רכישת הציוד ותחילת העבודה – אישורי בנייה, חוזה חברת חשמל על התעריף, אישור מכסה וכו'.

כמו כן המדריך אמור להציע מידע לגבי צעדים מידע להתנהלות יעילה מול חברות המוכרות ציוד בתחום ותכנון התשתיות ההיקפיות להתקנת המערכת.

ציוד ורכיבי המערכת

מדריך להתקנת מערכת סולארית כולל מן הסתם התייחסות רחבה ומפורטת לציוד והרכיבים המרכיבים את המערכת הסולארית.

המדריך כולל פירוט של מבנה המערכת ותפקידו של כל חלק, החל בתא הסולארי הבודד ועד מוני החשמל וההעברה לרשת ההולכה הארצית.

לרוב מדריך להתקנת מערכת סולארית יכלול התייחסות טכנית הן למערכות מחוברות רשת ולמערכות מנותקות רשת לשימוש עצמי בחשמל (עם מצברים לאגירת חשמל).

  • פאנלים סולאריים / מודולים פוטו-וולטאיים: המדריך יכלול הסברים על סוגי הפאנלים, העלויות, יתרונות וחסרונות, דרכי התקנה וכן הלאה.
  • כבלי חשמל איכותיים ומתאימים לכל שלבי ורכיבי המערכת.
  • ממיר מתח: מערכת פוטו-וולטאית מפיקה חשמל בזרם ישר (DC) שיש להמיר לזרם חילופין (AC), לכן יש צורך להתקין ממיר מתח להסדרת הזרם וכמו כן להפקת חשמל במתח המתאים. יש צורך בממיר גם במערכות מחוברות רשת וגם מנותקות רשת.
  • מוני חשמל: מונה פרטי שסופר את תפוקת החשמל מהמערכת ומונה של חברת חשמל שעל פיו משלמים לבעל המערכת – השני מותקן ע"י חברת חשמל לאחר ההתקנה.
  • פיוזים: לפחות פיוז (נתיך) אחד של כ-12 וולט.
  • למערכות לשימוש עצמי יש צורך במצברים לאגירת חשמל ושימוש בחושך וכמו כן בקרי טעינה ואביזרים נוספים הקשורים למצבר.

התקנת המערכת על הגג

מעבר להסברים הכלליים ולגבי הציוד, מדריך להתקנת מערכת סולארית כולל פירוט מעמיק בהתקנת המערכת על חלקיה השונים. מה לחבר ולאן, כיצד לחבר, באילו כלים להשתמש, כיוונים, מתקנים לפאנלים וכן הלאה עד לפרטים הקטנים ביותר.

ראו גם:

לוחות סולאריים כחלק ממערכות סולאריות