בנייה ירוקה ושמירה על איכות הסביבה

לכאורה, הקשר שבין בנייה לשמירה על איכות הסביבה מקרי בהחלט. יש שיאמרו אפילו סותר זה את זה. הרי בנייה מקושרת על ידינו לא פעם להעלמת משאבים סביבתיים, הריסת הנוף הטבעי, בזבוז אנרגיה חיונית וכן הלאה. אין לזלזל בחשיבותם של נזקים אפשריים אלה, בכך אין ספק.

בשנים האחרונות, על רקע מצבו המדרדר של העולם בו אנו חיים מבחינה אקולוגית, מתגברים הדיבורים על בנייה מסוג שונה. "בנייה ירוקה". הדעה הרווחת היא שהנה נמצא הפיתרון האידיאלי לסביבה: בנייה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, מבלי לגרום לכל הנזקים האקולוגיים שהוזכרו מעלה. אז כיצד ניתן לבנות ולהמשיך לשמור על הסביבה?

על בנייה ירוקה

חשוב להדגיש כי המושג "בנייה ירוקה" מבטא גישה כוללנית, ולא דווקא פעולה ייחודית. גישה זו מתייחסת לתהליכים של תכנון, בנייה או אחזקת בתים במטרה למנוע פגיעה בסביבה – וזו קשורה בעיקר לנושאים של חיסכון: באנרגיה, במים, בחומרי גלם או בכל מה שחשוב לנו שיישאר בעולם.

בנייה ירוקה נעשית לרוב באמצעות חומרים ידידותיים לסביבה, או לכל הפחות חומרים אשר אינם מתכלים מן העולם. מילת המפתח פה היא "מיחזור", קרי, ניצול חומרים לשימוש חוזר. ניתן למחזר היום כמעט הכל: מים, חומרי בניין, מקורות אנרגיה וכן הלאה.

כך ניתן למנוע אובדן אנרגיה

מרבית השיחות האקולוגיות של השנים האחרונות נוגעות לעניין המשאבים והאנרגיה. ניצול יתר של משאבים מביא הן לזיהום הסביבה והן לפגיעה בכיסו של הצרכן.

חישבו על המקרה של חשמל למשל: הוא מצריך שימוש בלא מעט משאבים חיוניים לצורך הפקתו (כגון נפט או פחם). כשכמותם של אלה יורדת בעולם, תהליך ההפקה הופך למסובך יותר. את כל זה ירגיש הצרכן בחשבון החשמל שלו.

ניתן למצוא היום "אנרגיה ירוקה", שבדומה לשיטת בנייה זו- אינה מזהמת את הסביבה. שימוש בקרני השמש להפקת חשמל סולארי היא שיטה עיקרית בהקשר הזה, מאחר וזו מאפשרת להפיק אנרגיה רבה מהמשאב העיקרי שכדור הארץ (לפחות בחלקים מסוימים שלו) אינו חסר לעולם. ניתן גם להפיק אנרגיה ירוקה באמצעות מים, רוח, אנרגיה מתחדשת ועוד.

מה המשמעות של זה לגבי הצרכן? ובכן, שימוש ביתי באנרגיה סולארית, למשל, שעתיד לצבור תאוצה בשנים הקרובות- מאפשר לו להפיק חלק גדול מאנרגיית החשמל שלו בדרך זו. מעבר לחיסכון הכלכלי הברור על רקע מחירי החשמל המאמירים, שיטה זו מסייעת להשתתף במאבק על קיומו של כדור הארץ שלנו בעתיד הנראה לעין- ואין הרבה מאבקים חשובים יותר מזה.

השיטות הנפוצות של בנייה ירוקה

אם נחזור לבנייה ירוקה, ניתן למצוא היום לא מעט אסטרטגיות שנועדו למטרה זו בדיוק. בין השיטות הללו, ניתן למנות ניצול מקסימלי של שטח הבית, שימוש בבידוד תרמי המאפשר שמירה על טמפרטורה ללא תלות במזגן, מיחזור פסולת ומים (ביוב, דלוחין), שימוש במקורות אנרגיה "נקיים" או בחומרים ידידותיים לסביבה, שילוב הבית בנוף הסביבתי, ניצול מקסימלי של חומרי הגלם- והרשימה עוד ארוכה.

יש לציין כי שיטות אלה לרוב זולות הרבה יותר מאסטרטגיות הבנייה "המסורתיות". גם ההוצאות על אחזקה, כפי שכבר הדגמנו במקרה של חשמל סולארי, קטנות במידה רבה.

על רקע עליית המחירים הדרסטית לה אנו עדים בשנים האחרונות, נראה כי פיתרון זה הינו אידיאלי- גם אם לא נהיר לכלל האוכלוסייה.

כשמתבוננים על המכלול, לא מפתיע, לכן, שהבנייה הירוקה היא הטרנד העולמי בענף הנדל"ן. ייתכן מאד שזו רק שאלה של זמן עד שיקשרו בין מושג רחב זה לפיתרונות אשר נדרשים למצוקת הדיור. כשזה יקרה, תהיו בטוחים שהסביבה כולה תודה לכם על שנטלתם חלק במאבק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *