אנרגיה וסביבה ירוקה

בכל מהדורות חדשות ניתן לשמוע דיווחים לא מעודדים על הידלדלות משאבים טבעיים ברחבי העולם. משפטים קודרים דוגמת "האדם מחריב את העולם בו הוא חי" נאמרים. כשהתוצאות של אלה נראות בדמותם של ההתחממות הגלובאלית, עליית המחירים וזיהום הסביבה והאוויר, ברור כי נוצר צורך להמשיך להתקיים מבלי לפגוע בסביבה שלנו.

אנרגיה ירוקה היא התשובה למרבית הבעיות הללו. ככל שהשנים עוברות, יותר ויותר מומחים אקולוגים ויצרנים מדברים על היתרון המהותי בהחלפת השיטות המסורתיות להפקת אנרגיה בשיטות זולות וידידותיות לסביבה. נתמקד בעיקר בשימושיה של אנרגיה סולארית, השיטה המובילה בעולה כיום לשימוש באנרגיה ירוקה.

קווים לדמותה של האנרגיה הירוקה

אנרגיה ירוקה היא שם כולל לתהליכי ייצור אנרגיה אשר אינם פוגעים באיכות הסביבה. זאת, כמובן, להבדיל אלפי הבדלות מתהליכים מסורתיים יותר להפקת אנרגיה, אשר כוללים לרוב דלק, נפט או גזים טבעיים אשר מזהמים את הסביבה והאוויר ופולטים לאוויר העולם גזים רעילים (התחממות גלובאלית כבר אמרנו?).

ככל שהשנים עוברות, המשאבים הנהוגים להפצת אנרגיה הולכים ונעלמים מהעולם בקצב מדאיג. מעבר לזיהום הסביבה שבשימוש בהם, פועל יוצא של עובדה זו הוא עליית מחירים דרסטית, אשר מקשה על הצרכנים והיצרנים כאחד. לכן, שימוש באנרגיה ירוקה הופך למקובל הרבה יותר, כפי שמראים הנתונים המדברים על עלייה של עשרות אחוזים בתחום.

מקור מרכזי לאנרגיה ירוקה: אנרגיה סולארית

המילה החמה כיום בשוק האנרגיה הירוקה נוגעת לאנרגיה הסולארית. השמש מהווה משאב נצחי שאינו מתכלה בשום אופן, כך ששימוש בה להפקת אנרגיה נראה פיתרון ברור מאליו. בתהליך זה, מומרת הקרינה האלקטרומגנטית של השמש לאנרגיה תרמית או לאנרגיית חשמל, אשר ניתן למצוא להן שימושים רבים בתחומי התעשייה, האנרגיה, הטכנולוגיה, הבישול ועוד.

לרוב, מנצלים את אנרגיית השמש בשתי דרכים שונות. האנרגיה הראשונה היא אנרגיה תרמו סולארית, הכוללת תהליך של חימום מים לצורך הפעלתו של מנוע חום. כך ניתן ליצור חשמל, אנרגיה או לתפעל מערכות מכאניות.

האנרגיה הנפוצה השנייה היא אנרגיה פוטו-וולטאית (או פוטו-חשמלית). היא כוללת שימוש בתאים אשר ממוקמים על גבי גגות בתים, אמצעי תאורה או מתקנים מיוחדים, והם ממירים בצורה ישירה את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית.

היתרונות של אנרגיה סולארית

בשנים האחרונות, מרבית המדינות המערביות בעולם מנצלות חלק נרחב מהאנרגיה שלהן בצורה זו. היתרון הברור הוא שמירה על איכות הסביבה והמשאבים המתכלים, כמו גם הפקה פשוטה יותר של אנרגיה. מעבר לכך, קיים מצב בו גם הצרכן בעצמו מפיק את האנרגיה הזו בעזרת מערכות ייחודיות, דבר שמאפשר עצמאות ומכירה לחברות החשמל.

חלוצת הדגל בתחום נחשבת גרמניה, אשר חוקקה ב-2004 חוק המעודד שימוש באנרגיה זו. חוק דומה נוסח בישראל ארבע שנים מאוחר יותר, כשהציפייה היא שהפקת אנרגיה בשיטה זו רק תלך ותגבר בתקופה הקרובה.

אנרגיית רוח

עוד משאב בלתי נגמר של הטבע הוא הרוח, אשר מפיקה בתנועתה אנרגיה קינטית לא מעטה. השימוש בעיקרי באנרגיה זו היא בעבודה של מערכות מכאניות שונות: טחנות רוח, תחנות חשמל וכדומה. גם צורה זו מונעת שימוש במשאבים מזיקים לסביבה.

יש לציין כי ישראל אינה מתאפיינת בכמויות הרוח האדירות שניתן למצוא בהר הפוג'י, למשל, כך שאחוז קטן מאד מהאנרגיה מופק בה בדרך זו.

אנרגיית מים

גם אם מצבם של המים בעולם אינו מעודד, שיטה ירוקה נוספת להפקת אנרגיה הוא בעזרת אנרגיית מים, קרי, אנרגיה המופקת מתנועתם הטבעית של המים.

שיטה זו, אשר מקורה עוד בעת העתיקה, משמשת בעיקר בתחנות רוח או חשמל.

שיטות ירוקות אחרות להפקת אנרגיה

כמובן שניתן למצוא גם שיטות אחרות להפקת אנרגיה שאינה מזיקה לסביבה. ביניהן, ניתן לציין את האנרגיה המתחדשת, התרכובת האורגנית אתנול, הדלק הביולוגי ביו דיזל ועוד- כאשר המכנה המשותף לכולם הוא הפקת אנרגיה יעילה בצורה שלא תסכן את כדור הארץ בו אנו חיים.

ראו גם:

אנרגיה הידראולית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *