מהי איכות הסביבה?

גם אם כדור הארץ שלנו עומד על תילו מליוני שנים, וסביר להניח שגם לעוד שנים רבות, הרי שישנו צורך מהותי בשמירה עליו. כולנו עדים בשנים האחרונות להתחממות הגלובאלית ולמזג האוויר הקיצוני אשר מאפיין את העולם.

מספר אסונות הטבע גדל בהתמדה. משאבים טבעיים חיוניים (לרבות מים) הולכים ומדלדלים, כשהזיהום היבשתי והאווירי נכנס גם הוא למארג לא מחמיא זה.

מה ניתן לעשות בנידון? כיצד ניתן לשמור על העולם שלנו? תחום מהותי בהקשר הזה הוא איכות הסביבה. המושג מתייחס למערכת היחסים הכוללנית שבין האדם לסביבה בה הוא חי, מתוך רצון ברור לפעול באופן "ירוק" ככל האפשר.

מהי איכות הסביבה?

תחום איכות הסביבה נחשב לרחב באופן יחסי, והוא כולל בתוכו מספר תחומי משנה (מדעי האטמוספירה, מדעי כדור הארץ, אקולוגיה ועוד). מעבר לשאיפה להקטין את הפגיעה בסביבה במידת האפשר. תחום זה נמצא במערכת יחסים תמידית עם גורמים כלכליים, טכנולוגיים ועוד- לא פעם, נוצר קונפליקט של ממש בין הרצון להתרחבות ולפיתוח לבין הנזק שתהליכים אלה טומנים בחובם.

איכות הסביבה נוגעת לרוב במספר יסודות אשר חיוניים לקיומו התקין של האדם על פני כדור הארץ: אור, מים, שמש וקרקע. בכל אלה חייב האדם להשתמש על מנת להמשיך ולהתקיים. אולם, כפי שיעידו ההתחממות העולמית, זיהום המים והאוויר ופגיעה במשאבי הקרקע- בכולם הוא גם פוגע בקצב מעורר דאגה.

בישראל, חלק נרחב מהפעילות בתחומים אלה מנוהלת על ידי המשרד להגנת הסביבה, אשר הוקם בשנת 1989.

סוגיות מרכזיות של איכות הסביבה

ההנחה העומדת בבסיס איכות הסביבה היא כי תהליכים חיוניים בפועלו של האדם באים על חשבון אוצרות הטבע והמשאבים הסביבתיים. מעוניינים להקים בית מלון באי תאילנדי פסטורלי? קחו בחשבון את הרס הצמחייה ובעלי החיים הסמוכים. רוצים לייצר מוצרים באופן מהיר באמצעות מיטב הטכנולוגיה? כמובן שפסולת תעשייתית וזיהום אוויר אינם נמנעים.

על כן, בפעילות מתוכננת למען איכות הסביבה יש להתחשב במכלול רחב של גורמים בנושאי התכנון הסביבתי, טיפול בפסולת, הפחתת הצריכה, שימוש בחומרי גלם ממוחזרים או ידידותיים לסביבה, ניצול מקורות אנרגיה ירוקים (דוגמת אנרגיה סולארית או אנרגיית רוח), ניצול יעיל של אוצרות הטבע, הפחתת זיהום האוויר וכן הלאה.

כך עובד ניצול נכון של משאבים

קחו בחשבון את המקרה של אנרגיה סולארית. ידוע כיום כי הידלדלות המשאבים על פני הפלנטה שלנו מביאים להעלאת מחירי החשמל, כך שהצרכן הוא שנפגע. מן העבר השני, ישנו משאב בלתי מתכלה- השמש, אשר טומנת בקרניה פוטנציאל אנרגיה רחב מאין כמוהו.

שימוש באנרגיה סולארית לצורך הפקת חשמל הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות, כשהתחזית היא שעם השנים יותר ויותר אחוזים מהאנרגיה יופקו בדרך זו. מבחינת הצרכן, המשמעות היא אחת: ביכולתו לסייע בהפקת האנרגיה באופן פרטני, דבר שמקטין את עלויות המחייה ועשוי אפילו ליצור רווח מסוג מסוים.

המטרה: להגביר את המודעות לעולם

עם כל הכבוד לתעשיינים ולאילי ההון, לא מעט מהפגיעה בסביבה נעשית על ידי האזרח הקטן – ולכן חשוב לסייע בשמירה עליה. גם אם אין הכוונה לכך שהליכה של עשרות קילומטרים תחליף נסיעה בכלי רכב מזהם, הרי שלא מעט פעולות "קטנות" של האדם הן בעלות חשיבות רבה בשמירה על איכות הסביבה.

הקפדה על מיון פסולת וזריקתה אל מיכלי מיחזור הייעודיים, טיפול במפגעים סביבתיים נראים לעין והימנעות מניצולה של האנרגיה היקרה לשווא הן רק חלק מהפעולות שהתרומה העיקרית שלהן היא הידיעה שבזה הרגע נטלת חלק לא מבוטל במאבק למען איכותה של הסביבה בה אנו תלויים.

מאמרים נוספים בנושא:
אנרגיה ירוקה
בנייה ירוקה
חלונות סולאריים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *